30.07.2009 22:33 - Видимо надмощие на Yamaha над останалите
Автор: motonovini Категория: Спорт
Прочетен: 583 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 30.07.2009 22:34

Двамата основни претендента за титлата тази година в клас MotoGP на световния шампионат по мотоциклетизъм изстреляха на високо в класирането отбора за който се състезават или по-точно Fiat Yamaha. Всъщност, надпреварата миналия уикенд на Донингтън парк за голямата награда на Великобритания, беше първото състезание тази година, в което нито един от двамата, Валентино Роси или младият претендент за короната му Хорхе Лоренцо, не завърши на подиума. Вече в седем от състезанията през 2009 година и двамата заедно са се качвали на почетната стълбичка. Yamaha имат възможността да повторят тройната си победа от 2008 година, когато спечелиха и трите титли, при състезателите, отборите и конструкторите. Въпреки неяснотата дали Роси и Лоренцо отново ще бъдат съотборници през следващата година, засега картината за отбора в шампионата изглежда оптимистична. Най- конкурентния мотоциклет като цяло тази година е Yamaha M1. Това го доказва и отбора на Monster Yamaha Tech 3, с четвъртото си място в класирането и най-добре представящия се сателитен отбор. Миналата неделя на последното състезание в Англия Колин Едуардс спечели първото класиране на подиума за отбора на Хърви Пончарал и отново надмина британският си съотборник Джеймс Тозланд. Второ място в класирането при отборите заема Repsol Honda. С по една победа до момента през 2009 двамата пилоти Дани Педроса и Андреа Довициозо се представят доста под очакванията. Педроса започна сезона с тежки контузии, но постепенно се подобряваше, за да сложи край на победната суша за отбора в осмия кръг на пистата Лагуна Сека, с непрекъснато подложения на развитие мотоциклет Honda RC212V. За съжаление обаче на Донингтън силите му стигнаха само за деветото място. След три поредни неуспешни състезания, Довициозо постигна първата си победа във висшия клас в Обединеното кралство. Сега надеждите в отбора на Honda са да скъсят преднината на Yamaha с по-голямо постоянство и последователност от страна на двамата си пилоти. Основното предизвикателство пред отбора на Ducati е да върнат формата на Кейси Стонър и съотборникът му Ники Хейдън. Двете победи и петте спечелени подиума от австралиецът помогнаха на тима да заеме третото място в класирането при отборите и също при производителите. Опитите на Rizla Suzuki да пожънат успехи с Лорис Капироси и Крис Вермюлен до сега не успяха да се материализират, въпреки предоставения им нов двигател в началото на годината. След няколко отпадания на Капироси и невъзможността на Вермюлен да постигне успехите си от 2008 година, отборът заема пето място в класирането и четвърто при конструкторите. Като най-добре представящият се отбор с един състезател е тимът на Hayate Racing с пилот Марко Меландри. Редовните завършвания в топ 10 и един изненадващ подиум на състезанието на пистата Льо Ман доказват, че италианецът с единственото Kawasaki в MotoGP се справя отлично до момента в шампионата.

Тагове:   мото,   Yamaha,   Moto,   новини,   MotoGP,   мотогп,